Čo je vlastne energetický certifikát https://www.certifikaciabudovy.sk/energeticky-certifikat/? Kto Vám ho vystaví a za akým účelom? Čo všetko obsahuje a na čo je dobré monitorovanie nehnuteľnosti? Viac v článku. Možno sa niekto s pojmom ešte nestretol a vidí to prvýkrát a ani netuší, čo tento pojem vlastne obnáša. Niekto to možno niekde započul, ale nezaoberá sa významom tohto slovného spojenia, kým to nepotrebuje, alebo nemá dostatok informácií. Dnes sa pokúsime si laicky vysvetliť tento pojem a posnažíme sa pochopiť, kde a ako sa k tomuto certifikátu dostať a k čomu ho využijeme. V prvom rade je dobré vedieť, že tieto certifikáty Vám vie vystaviť firma so sídlom v Prešove, ktorá ale pôsobí na celom území Slovenska, takže ich môžete osloviť odkiaľkoľvek.

certifikát

Keď vlastníte akúkoľvek nehnuteľnosť, tak práve ich budete potrebovať. Či už ste si vybudovali nový dom, či potrebujete staršiu budovu predať alebo prenajať, bez tohto dokumentu sa nezaobídete. Pri novostavbe ho totiž potrebujete predložiť ku kolaudácii, pri predaji nehnuteľnosti novému majiteľovi a pri prenájme nájomcovi. Je to vlastne hodnotenie potreby energie v kilowatthodinách na meter štvorcový za rok pre celú budovu. Meranie sa uskutočňuje zvonka aj zvnútra termovíznou kamerou. Okrem spotreby a možných úsporách Vám tieto merania napovedia, ako postupovať aj pri rekonštrukcii, keďže Vám toto meranie vie napr. odhaliť miesta, na ktorých sa s veľkou pravdepodobnosťou v budúcnosti budú tvoriť plesne.

podpis

Energetický certifikát je možné vnímať aj ako byrokratický ťah našich úradov, no skúsme sa na to pozrieť z tej druhej, svetlejšej stránky a brať výsledky meraní a celkové hodnotenie ako návod na úsporu energií. Popri vystavení tohto certifikátu si v kompletnom balíku viete dať spracovať fotky problémových miest a termosnímkov v protokole alebo dať zmerať vlhkosť a teplotu jednotlivých miestností. Všetko má svoje pre a proti a tak sa snažte z týchto meraní vyťažiť maximum, aby ste len nevlastnili dom, ale vedeli ho premeniť na domov.